🤱 Шарка? Детенцето ви има обрив 🌡 вдига рязко телесната си температура и е неспокойно. Да, може и да има шарка, това е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с появата на червен или розов обрив по кожата и лигавиците. 🤧 Боледуват главно малките деца, но възрастните също могат да се разболеят.
🤔 Кои често срещаните вируси могат да доведат до вирусни обриви при деца, какви са симптомите, какво е лечението и има ли ваксини срещу шарката, на тези въпроси ще ни отговори
👩⚕️ Д-р Теа Александрова @mamadoc.bg в видеото по темата за шарката. Повече може да научите от нашата статия от серията Бебето от А до Я https://colief-bg.com/sharka/
👶🤒🤧Често срещани детски заболявания, като настинки, ушни инфекции и леки респираторни инфекции могат да се появят няколко пъти в годината. Не е необичайно децата в предучилищна възраст да имат от 6 до 10 настинки годишно.
ℹ️ С порастването на децата и развитието на имунната им система те могат да страдат от по-малко заболявания.
В поредното видео от поредицата Бебето от А до Я, причини за честите заболявания и полезни съвети ще научите от 👩⚕️ Д-р Теа Александрова @mamadoc.bg
🤔🍋 А вашите бебоци обичат ли лимони?
🍋 Витамин Ц е важен за растежа и развитието на децата, тъй като играе решаваща роля в различни телесни функции. 👌 Представлява мощен антиоксидант, който подсилва имунния отговор и подобрява функциите на белите кръвни телца. По този начин той помага на организма да се справи по-лесно със симптомите на настинка и грип.
ℹ️ Витамин C неутрализира опасните свободни радикали и възпалителните процеси в тялото, повишава клетъчния имунитет, участва в синтеза на колаген и други важни вещества, и играе важна роля в поддържането на здравословното състояние на детето още от най-ранните му години.
Повече за ползите, приема, дозировката и повече полезна информация, ще научите от 👩⚕️ Д-р Теа Александрова @mamadoc.bg
☺️ Как си мечтаех, че ще изглежда захранването и 😉 как наистина изглежда захранването!
🤔 Справянето с хранителна алергия при бебе може да бъде предизвикателство и е важно да подхождате предпазливо и внимателно.
🧐 Ако подозирате, че бебето ви има хранителна алергия, изключително важно е да се консултирате със здравен специалист за правилна диагноза и насоки.
ℹ️ Научете повече за алергиите при бебетата и малките деца от 👩⚕️ Д-р Теа Александрова @mamadoc.bg
🤔 За съжаление алергиите при децата често не се разпознават на пръв поглед. Зад симптомите могат да се крият други заболявания или пък да се касае за непоносимост, а не за алергия.
🧐 Ето защо е важно да наблюдавате симптомите и винаги да ги приемате сериозно. Практически е невъзможно да не ги разпознаете, защото те се задействат моментално или много скоро след приема на храна-алерген.
👉 Обикновено симптомите са:
✔️ Обриви и сърбеж
✔️ Подуване на устните, езика, гърлото
✔️ Зачервяване, сълзене и парене на очите
✔️ Гадене и повръщане
✔️ Диария или запек
☝️ Не забравяйте, всяко бебе е уникално и насоките, предоставени от здравните специалисти, трябва да бъдат съобразени с вашата конкретна ситуация.
#майчинство_българия #бебетоотадоя #съвети #от #педиатрия👶 #coliefbulgaria #mamadoc #mamaknowhow #healthybabytips #здравобебе #linkinbio
🤔 Знаете ли, че може да добавяте капки Colief Infant drops против колики към кърмата?
Капките Colief против колики могат да се използват още след раждането.
👶 Те се прибавят при всяко млечно хранене, докато бебето навърши 3-4 месеца.
🍼 Изцедете малко количество кърма.
💧След това добавете 4 капки от Colief, разклатете добре и дайте кърмата, с капките в нея, на бебето по удобен за вас начин.
🤱 Продължете кърменето непосредствено след това.
ℹ Вижте още подробности тук ⤵ 📖 https://colief-bg.com/причината-за-коликите/
👶 Малките коремчета на кърмачетата все още не са напълно развити след раждането и през първата година от живота – първо трябва да се развие храносмилателната система.
☝️ Особено през първите месеци от живота могат да се появят храносмилателни проблеми като колики, запек, рефлукс, нередовно изхождане и други, но това е напълно нормално и няма причина за притеснение.
ℹ️ Важно е да знаете, че те са временен период в развитието на детето и няма да продължават вечно. Дължат се на незрялост на гастроинтестиналния тракт и адаптиране на новия начина на хранене.
👩⚕️ Повече за физиологичните стомашно-чревни проблеми срещани при бебетата ще ни разкаже Д-р Теа Александрова @mamadoc.bg
🤔 Кога да изследваме урина? При малките деца и бебета често уринарните инфекции протичат много прикрито 🧐 За това, ако забележите следните симптоми е препоръчително да се изследва първа сутрешна урина, макар и в състояния на спешност да се изследва във всеки момент от деня.
✔️ Температура без ясен фокус, особено при бебета
✔️ Променен цвят на урината -по-тъмна, мътна урина, урина с пяна и тн
✔️ Лоша миризма на урината
✔️ Болка или парене при уриниране (плач при уриниране)
✔️ По-често уриниране - по-малко отделена урина, с болезнени неефективни позиви
✔️ Изпускане на урина
✔️ Влошен апетит, гадене, повръщане
✔️ Болка в корема - често под пъпа (пикочен мехур) или по фланговете на корема (уретери) ☝️ Изследването на обикновена урина е един лесен, безболезнен и сравнително бърз метод за ориентация за състоянието на отделителната система (и не само). Имайте предвид, че е необходимо урината да е преседяла в пикочния мехур, за да са налични съответните промени. Затова е препоръчително да се изследва първа сутрешна урина, макар и в състояния на спешност да се изследва във всеки момен
🤔 Какво представляват инфекциите на пикочните пътища? Разбира се, ние възрастните знаем отговора на този въпрос, знаем какви са симптомите и към кого да се обърнем.
👶 Специфичен е въпросът обаче, когато става дума за децата ни, особено ако те са малки и все още не могат да говорят. Това не означава, че при най-малкото зачервяване на половите органи трябва да хукваме по спешност към болницата. Нищо подобно!
👩⚕️ Именно, за да си спестим излишните притеснения, се обърнахме към Д-р Теа Александрова @mamadoc.bg
🤔 Чудите се как да предпазите малките от летни стомашно-чревни вируси.
👍 Най-добрата превенция срещу всякакъв вид летни грипове е повишаване на имунната защита. С цел да подсилите имунитета на тялото си може да започнете приема на пробиотици, които се грижат за поддържане на правилния баланс в чревната ни флора.
👌 Colief Multibiotic – Пробиотични капки са лесни за използване, в течна форма. 🧐 Дават се веднъж на ден, директно в устата на детето или да ги добавите към кърмата, адаптираното, прясното или киселото мляко. При бебета може да ги накапете директно върху зърното преди кърмене.
☝️ Не се препоръчва капките да се добавят към вода, сок или гореща храна. След отваряне се употребяват до 4 седмици и не се съхраняват в хладилник. 🍼 Разклащате добре, докато бактериалната култура се смеси равномерно с маслото, като държите бутилката обърната надолу и капнете 6 капки върху лъжица.
👌 Colief Мултибиотик пробиотични капки допринасят за балансиран микробиом, добро чревно здраве и имунитет, стимулират производството на антимикробни вещества, елиминират вредните бактерии, подобряват чревна